Hrvatska treba štititi staništa i vrste od nacionalnog značaja

Protivimo se ukidanju nacionalne ekološke mreže, što se predviđa ovim prijedlogom zakona. Ulaskom u Europsku uniju ekološka mreža postaje mreža Natura 2000, a ta će mreža pokrivati značajno manju površinu teritorija od ekološke mreže. To će u praksi značiti kako će brojna područja od nacionalnog značaja biti izdvojena iz procedura Ocjena prihvatljivosti strategija, planova, programa i zahvata, kao primjerice područje rijeke Gacke i područje Srđa.

Područja ekološke mreže podijeljena su na međunarodno važna područja za ptice te područja važna za ostale divlje svojte i stanišne tipove. Svako područje sadrži ciljeve očuvanja, odnosno popis vrsta i stanišnih tipova zbog kojih je uvršteno u ekološku mrežu i na koje treba sagledati utjecaj zahvata odnosno plana prilikom ocjene prihvatljivosti plana, programa i zahvata za ekološku mrežu. Dodatno, svako područje ekološke mreže sadrži i smjernice za mjere zaštite koje se primjenjuju na sve fizičke i pravne osobe koje na područjima ekološke mreže koriste prirodna dobra i obavljaju radnje i zahvate. Ekološka mreža RH obuhvaća 47% kopnenog i 39% morskog teritorija Republike Hrvatske te dva koridora: koridor za morske kornjače te koridor Palagruža-Lastovo- Pelješac, koje je važno za selidbu ptica.

Natura 2000 obuhvaća područja važna za očuvanje vrsta i stanišnih tipova ugroženih na europskoj razini i zaštićenih temeljem Direktive o pticama i Direktive o staništima. Nacionalna ekološka mreža preuzima isti princip očuvanja, ali dodatno još onih vrsta i stanišnih tipova koji su ugroženi na nacionalnoj razini. Dakle, ona obuhvaća sva područja Natura 2000 i dodatno još ona koja su važna za vrste iz nacionalnog Crvenog popisa te stanišne tipove zaštićene Pravilnikom o vrstama stanišnih tipova, karti staništa, ugroženim i rijetkim stanišnim tipovima te o mjerama za održavanje stanišnih tipova.

Osim gore navedenih primjera područja koje bi sasvim ispala iz procjene utjecaja na prirodu poput Gacke ili platoa Srđa u Dubrovniku, drastični su primjeri izbacivanja endemičnih vrsta u špiljskom sustavu Vilina Špilja – Izvor Omble, te vrsta poput popovske gaovice i preterove špiljske kozice iz ciljnih vrsta za zaštitu tih područja. Naime, područje izvora Omble se nalazi i u nacionalnoj ekološkoj mreži i u europskoj ekološkoj mreži NATURA 2000, ali vrste koje se trebaju štititi nisu iste. S obzirom da su endemske vrste izbačene s popisa zaštite unutar NATURA 2000, to znači da se za njih po novom zakonu ne bi trebala raditi procjena utjecaja na prirodu.

Navedene odredbe predstavljaju korak natrag u zaštiti prirode.

Ove stranice su nastale uz financijsku potporu Europske unije.
Za sadržaj stranica odgovaran je isključivo Zeleni Forum i ni u kom slučaju se ne može smatrati da odražava stav Europske unije.
© 1998. - 2022. Zeleni forum - mreža udruga za zaštitu okoliša Hrvatske