Zeleni forum, mreža nevladinih okolišnih organizacija koja trenutno okuplja 27 članica, održala je godišnju skupštinu 23. i 24. studenog 2023. u okolici Zagreba. Na skupštini su se okupili predstavnici deset udruga, od Pule do Splita i Osijeka. Članice su predstavile svoje djelovanje u protekloj godini i planove za 2024. godinu.
Prvog dana okupljanja predstavljen je BalkanDetox LIFE – zagovarački projekt za jačanje nacionalnih kapaciteta za borbu protiv trovanja divljih životinja i podizanje svijesti o problemu trovanja na Balkanu. Također, održano je predavanje o trovanju olovom iz lovačkog streljiva, kao i o krivolovu ptica u Hrvatskoj i na području Mediterana. Na koncu prvog dana priređen je i terenski obilazak područja kod Ivanić Grada s provjeravanjem točki gdje se postavljaju ilegalne vabilice za prepelice.
Drugi dan skupštine započeo je pregledom aktivnosti radnih skupina u kojima sudjeluju članice Zelenog foruma. Konstatirano je da Zeleni forum nastavlja trend poboljšanja međusobne suradnje i djelovanja kao mreža. Od aktivnosti izdvojen je sastanak s predstavnicima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) te Ureda za udruge Vlade RH (UZUVRH) na temu sufinanciranja projekata zaštite okoliša i prirode i energetske učinkovitosti koje provode udruge, te je zaključeno da postoje naznake pozitivnih promjena.
Na sastanku je dogovorena izrada i donošenje sektorskih analiza za 2025. godinu uz sudjelovanje civilnog društva. Naime, ove analize preduvjet su za učinkovito financiranje zaštite prirode i okoliša. Dosadašnje natječaje FZOEU-a Zeleni forum smatra izrazito nepovoljnim i niz godina zagovara izmjenu uvjeta i načina dodjeljivanja sredstava. Zbog dugotrajnog izostanka financiranja okolišnih organizacija u RH i završetaka dosadašnjih projekata neke od organizacija uključenih u Zeleni forum nažalost u slijedeću godinu kreću bez mogućnosti zadržavanja zaposlenih osoba.
Na Skupštini je, između ostalog, istaknut problem da okolišne organizacije ne mogu koristiti mjere za sufinanciranje zapošljavanja na zelenim radnim mjestima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) zbog manjkave Nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD). Zatražen je sastanak s HZZ i formiranje radne skupine za rješavanje tog problema, ali nije bilo odgovora, te će Zeleni forum i dalje raditi na tome.
Također, dogovoren je sastanak s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja koncem godine u vezi iskustva udruga i građana u sudjelovanju u postupcima o procjeni utjecaja na okoliš (OPUO/PUO). Namjera nam je iznijeti konstruktivne prijedloge koji su rezultat dugogodišnjeg sudjelovanja u ovim postupcima, a koji mogu doprinijeti unaprjeđenju sudjelovanja javnosti te podizanju razine i kvalitete zaštite okoliša i prirode.
Na Skupštini je istaknut primjer reagiranja Zelenog foruma na Zakon o pomorskom dobru te sudjelovanje u kampanji informiranja građana o zaštiti pomorskog dobra, što su pozdravile druge građanske inicijative te je isticano u medijima.
Članice su raspravljale o budućim zagovaračkim aktivnostima Zelenog foruma. Istaknule su neke od aktualnih kampanja kao što je ona vezana uz donošenje Uredbe o obnovi prirode. Naime, potrebno je zagovarati mjere oporavka kojima će se do 2030. obuhvatiti najmanje 20% kopnenih i 2% morskih područja EU-a, a do 2050. svi ekosustavi koje je potrebno obnoviti. Osim teme bioraznolikosti istaknute su i teme održivog gospodarenja otpadom, energetske učinkovitosti i prilagodbe klimatskim promjenama. Dogovoreno da će se članice u internim radnim skupinama Zelenog foruma dogovarati o potencijalnim kampanjama i zagovaračkim aktivnostima.
Bilo je riječi i o potrebi usuglašavanja zajedničkih stavova članica Zelenog foruma na temu izbora za Europski parlament, Hrvatski sabor i predsjednika Republike Hrvatske u sljedećoj godini.
Veselimo se još jednoj godini produbljivanja zajedničkog djelovanja na području unaprjeđenja odnosa društva prema prirodi i okolišu u Hrvatskoj.