Posebni izvjestitelj UN-a o braniteljima okoliša pod Arhuškom konvencijom u nedavnom pregledu stanja u zemljama Europske unije bilježi da države na mirne okolišne proteste sve više odgovaraju represijom. Represija nije samo fizičko nasilje. “Ona obuhvaća i prikrivene oblike poput ograničavanja kolektivnog djelovanja, smanjenja financiranja i ignoriranja prijedloga za poboljšanje sustava”, pojasnio je dr.sc. Kruno Kardov. Umjesto adresiranja izvora problema i temeljnih razloga građanske mobilizacije, europske države sve češće ograničavaju prava na mirno okupljanje i sudjelovanje u donošenju odluka.
Represija nad okolišnim inicijativama i organizacijama civilnog društva u Hrvatskoj bila je predmetom analize dr. sc. Krune Kardova, izrađene u sklopu projekta “Očuvanje i zaštita prostora civilnog djelovanja” koji udruga Zelena akcija provodi u suradnji sa Zelenom Istrom i austrijskom organizacijom Global2000, a financirana je sredstvima programa CERV.
U posljednjem desetljeću, tužbe protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP) i inspekcijski nadzori postali su tipične represivne mjere u Hrvatskoj, naglašeno je prilikom predstavljanja analize prošlog tjedna u Zelenoj akciji. “Njima se nastoji kriminalizirati branitelje okoliša, utišati kritičke glasove, zastrašiti i financijski ih izgladniti”, istaknula je Dora Sivka iz Zelene akcije. Česte su prijetnje, posebice kada su dovedeni u pitanje ekonomski interesi privatnih aktera, a zabilježeni su i slučajevi fizičkog nasilja. “Prisutni su i primjeri sabotaža i uništavanja imovine, kao i financijsko kažnjavanje organizacije zbog javne kampanje”, dodao je dr. Kardov.
Zabilježeno je i sustavno urušavanje institucija i procesa. Primjerice, nakon 2016. godine nije donesena nova nacionalna strategija razvoja civilnog društva, a Vladin Savjet za razvoj civilnog društva marginaliziran je u procesima donošenja odluka važnih za ovaj sektor. Ovakvo ograničavanje sudjelovanja u donošenju odluka odnosi se i na javna savjetovanja. Primjerice, prevladavaju javna savjetovanja koja su provedena u kraćem razdoblju od zakonski predviđenih 30 dana. Kako je prilikom predstavljanja analize napomenuo Tomislav Hudina iz udruge BIOM, čak 90 posto javnih savjetovanja u posljednjih pet godina provedeno je na takav način.
Analiza je dostupna za preuzimanje na stranici Zelene akcije - https://zelena-akcija.hr/hr/publikacija/prva-analiza-represije-nad-okolisnim-organizacijama