Zelena akcija je po drugi put dodijelila Zlatni panj, prestižnu „nagradu“ za doprinos devastaciji okoliša, a tu je “čast” ovog puta imao ministar Davor Filipović.
“Prošla je samo jedna godina mandata ministra Filipovića, a već je uspio degradirati resor zaštite okoliša i prirode koji je još više nego ranije podređen sektoru gospodarstva i fosilnih energenata”, izjavio je Luka Tomac, predsjednik Zelene akcije.
Aktivisti i aktivistkinje Zelene akcije, uz podršku mreže Zeleni forum, danas su ispred zgrade Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja izveli performans kojim su uručili Zlatni panj Filipoviću i ukazali na evidentno sustavno zanemarivanje okolišnog sektora. Zbog toga smatraju da je potrebna reforma Ministarstva.
“Već dugo svjedočimo manjkavoj ili nikakvoj političkoj viziji, okoliš je ovoj Vladi sporedan, a na čelo Ministarstva imenuju se nestručni ljudi koji umjesto da štite, devastiraju okoliš”, naglasio je Tomac te dodao: “Zbog toga smatramo da rješenje leži u formiranju novog ministarstva koje će u fokusu imati zaštitu okoliša i klimatsku krizu”.
Naime, ministar pokazuje da uopće nije svjestan kako će već u idućih pet do 10 godina gospodarstvo morati funkcionirati na bitno drugačiji način nego danas. “Filipović općenito zanemaruje klimatsku krizu kao ozbiljnu prijetnju. Jedan od primjera jest proces izmjene Nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji je netransparentan jer javno savjetovanje za širu javnost uopće nije održano”, komentirao je Tomac.
Tomac je dodao kako ne treba zaboraviti da je Filipović bio član Nadzornog odbora INA-e u vrijeme dok se odvijala jedna od najvećih afera s preprodajom plina, čime je ova tvrtka oštećena za više od milijardu kuna.
Okolišni grijesi ministra Filipovića su brojni. Od podrške projektima poput proširenja krčkog LNG terminala, HES Kosinj, novog bloka nuklearke Krško do stagnacije po pitanju bilo kakvog napretka u smanjenju zagađenja jednokratnom plastikom i nastavka štetne nacionalne politike gospodarenja otpadom. “Umjesto poticanja prevencija nastanka, ponovne uporabe i recikliranje otpada, Filipović nastavlja s poticanjem izgradnje spalionica i ulaganjem milijuna eura u skupe i štetne regionalne centre za smeće”, rekao je Tomac.
Dodatno, predsjednik Zelene akcije smatra da financije iz ključnih mehanizama poput RePowerEU treba, umjesto u fosilna goriva, usmjeriti u postavljanje solarnih panela na krovove kuća i zgrada, u poticanje uspostave energetskih zajednica i projekte povećanja energetske učinkovitosti.
Zlatni panj je ministar zaslužio i zbog neodgovornosti u oštrom sankcioniranju ekoloških akcidenata, poput izljeva nafte kod Ježeva u ožujku ove godine, kao i zatvorenosti Ministarstva za pitanja od javnog interesa. “U njegovu mandatu svjedočimo znatnom povećanju izbjegavanja pružanja traženih informacija koje sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama Ministarstvo mora dati”, kazao je Tomac.
Zamjena jednog ministra drugim nije krajnje rješenje, već je potreban kompletno drugačiji pristup okolišnom sektoru, posebno u pogledu rastuće klimatske krize. “Reformu trenutnog sektora zaštite okoliša i prirode, koji je u potpunosti podređen gospodarstvu, treba provesti neovisno o tome tko je na vlasti. Podsjetimo, prvi Zlatni panj je dodijeljen bivšem ministru Ćoriću što ukazuje na sustavan problem kojeg je potrebno što prije riješiti”, zaključio je Tomac.