Zeleni forum, mreža nevladinih okolišnih organizacija održala je 24. i 25. listopada 2024. godišnju skupštinu u Graberju Ivanićkom.
Tom prigodom su u članstvo Zelenog foruma primljene nove članice - Zeleni Klik iz Zagreba i Permakultura Dalmacija iz Splita - čime je broj članova mreže narastao na 29 organizacija.
Skupštine Zelenog foruma su prilika za međusobnu razmjenu iskustava, podršku i planiranje daljnjih aktivnosti u zagovaranju u području politika zaštite okoliša i očuvanja prirode.
Mreža Zeleni forum je od svog osnivanja 1998. godine izrasla u stalnu platformu koordinacije organizacija civilnog društva koje se bave širokim spektrom aktivnosti zaštite okoliša i prirode iz svih krajeva Hrvatske.
Članice su aktivne u radnim grupama u stvaranju zakonskih i podzakonskih prijedloga, u odborima za praćenje provedbe strateških dokumenata, u savjetodavnim tijelima Vlade RH i Sabora RH, te se bave javnim zagovaranjem, pokreću i koordiniraju zajedničke kampanje, akcije i projekte, informiraju, educiraju i potiču javnost na sudjelovanje u procesu donošenja odluka. U cilju ostvarivanja svojih ciljeva, Zeleni forum radi na osnaživanju kapaciteta udruga građana za zaštitu okoliša, jačanju njihovih vještina, ljudskih potencijala, tehničke infrastrukture i utjecaja na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Dio ovogodišnje skupštine bio je posvećen planiranju zagovaračkih aktivnosti za 2025. godinu. Članice Zelenog foruma koje sudjeluju u radu radnih skupina i odbora (npr. Savjet za razvoj civilnoga društva) izvijestile su o neredovitim sastancima ili njihovom potpunom izostanku, ali i o namjeri da se stavovi civilnog društva nastave prikupljati i formulirati bez obzira što tijela javne vlasti ne održavaju službene sastanke. Također, Zeleni forum je i dalje nezadovoljan načinom na koji se (ne) provode sektorske analize kao podloga za financiranje udruga u sektoru te je ukazano na izostanak kvalitetnog uključivanja javnosti i udruga.
Među brojnim temama o kojima je raspravljano na skupštini, bilo je riječi i o potrebi zauzimanja stava Zelenog foruma prema offshore vjetroelektranama te izazovima koje one znače za bioraznolikost i očuvanje Jadranskog mora.
Prvog dana okupljanja Boleslaw Slocinski iz Udruge BIOM predstavio je mreži Zelenih telefona iskustva s pozivima zabrinutih građana oko krivolova u Hrvatskoj, što je dio aktivnosti koje provodi u Biomu u okviru programa Safe Flyways.
Predstavnici mreže Zelenih telefona, koja godišnje zaprimi više od tisuću poziva, podijelili su svoja iskustva zaprimanja prijava građana, usmjeravanja na relevantne institucije te suradnju sa Državnim inspektoratom vezano uz pitanja zaštite prirode i okoliša.
Veselimo se još jednoj godini produbljivanja zajedničkog djelovanja na području unapređenja odnosa društva prema prirodi i okolišu u Hrvatskoj.